Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар разкри какво се случва с паметта на възрастните хора, които ядат кисело мляко всеки ден

26 юли 2023, 10:38 часа

Киселото мляко е една от храните с най-високо съдържание на пробиотици. Те се съдържат и в пармезана. Консумацията им може да подобри паметта при по-възрастни хора, според ново проучване, резултатите от което коментира руският лекар д-р Александра Алехина.

Влиянието на киселото мляко върху паметта на възрастните хора 

Ново проучване предполага, че пробиотиците в пармезана може да са ключът към подобряване на мозъчната дейност в напреднала възраст.

"Проучване при хора на възраст 52-75 години с леко когнитивно увреждане установи, че приемането на пробиотика Lactobacillus rhamnosus GG (LGG) в продължение на три месеца подобрява резултатите от мозъчните тестове:, казва лекарят.

Лекар разкри по колко кисело мляко на ден сваля кръвното

„Също така научното изследване установи връзка между подобреното умствено представяне и промените в чревния микробиом на участниците. Интересното е, че хората с леки когнитивни увреждания са имали повече микроби Prevotella в червата си, което предполага, че чревната микрофлора може да послужи като ранен индикатор за когнитивен упадък.“ казва неврологът Александра Алехина.

Когато групата с леко когнитивно увреждане получава LGG пробиотици, Prevotella намалява, което съвпада с по-добро когнитивно представяне. Това предполага, че манипулирането на чревната микробиота с пробиотици може да доведе до по-здрави мозъци при хората в напреднала възраст, пояснява още лекарят.

 

„Въпреки че LGG е широко разпространен като добавка, той също се намира в пармезана и киселото мляко“, допълва д-р Алехина.

Още: Лекар разкри кое е най-полезното кисело мляко - ще останете изненадани

Последствието от това откритие е доста интересно, тъй като означава, че промяната на чревния микробиом с пробиотици може потенциално да бъде стратегия за подобряване на когнитивните резултати, особено при хора с леко когнитивно увреждане.

Това добавя ново значение към разбирането на връзката на микробиома между мозъка и червата и отваря нови възможности за борба с когнитивния спад, свързан със стареенето.

"Интервенциите на този етап на когнитивно увреждане могат да забавят или предотвратят прогресирането на деменцията до по-тежки форми. Чрез идентифициране на специфични промени в микробиома на червата, свързани с леко когнитивно увреждане, ние отваряме нова граница в стратегиите за превантивно когнитивно здраве", споделя в заключение експертът.

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес